Hvězdy komorní hudby se Štěpánkou Pučálkovou v Obecním domě

live city logo

Hvězdy komorní hudby se Štěpánkou Pučálkovou v Obecním domě

25. února 2020 od 19:30 hod.
Obecní dům, Smetanova síň

štěpánka pučálková hvězdy komorní hudby

Pražský sólový debut hvězdné sólistky Drážďanské Semperovy opery Štěpánky Pučálkové se odehraje 25. února 2020 ve Smetanově síni Obecního domu v rámci výjimečné koncertní série Hvězdy komorní hudby. A půjde o událost sezóny.

Série Hvězdy komorní hudby s podtitulem Láska v hudbě nabízí koncerty se špičkovými českými i zahraničními umělci. Všechna vystoupení spojuje jediná osobnost – proslulý klavírní virtuos a dirigent Lukáš Klánský. „Láska patří k životu, to věděli a vědí autoři hudby po staletí. Prostřednictvím jejich skladeb chceme divákům ukázat podoby a proměny lásky se všemi jejími emocemi. Zvu všechny, aby si vybrali, který z koncertů jim bude blízký, a přišli si ho užít s námi,“ těší se Lukáš Klánský.
Lukáš Klánský se koncem února ujme role dirigenta a klavírního sólisty. Po jeho boku se představí se sólovým debutem ve Smetanově síni pražského Obecního domu mezzosopranistka Štěpánka Pučálková. „Štěpánku považuji za jednu z nevýraznějších světových mezzosopranistek nastupující generace,“ vysvětluje Dalibor Zurinek z pořádající agentury LiveCity, proč byla dramaturgická volba druhého koncertu komorní řady Láska v hudbě předem jasná. „Co jiného vyjadřuje lásku lépe než ženský hlas. Koncert bude hvězdně obsazený i díky orchestru – Pražským komorním sólistům, jejichž koncertním mistrem je vynikající Jan Mráček. Ten s Lukášem Klánským působí také v Lobkowicz Triu,“ těší se Zurinek, který koncert považuje za top událost sezóny.
Kromě Štěpánky Pučálkové a rezidenčního umělce Lukáše Klánského na koncertu vystoupí také významný německý barytonista Christoph Pohl a na programu zazní díla W. A. Mozarta a G. Rossiniho.

Program

W. A. Mozart
Koncert d moll pro klavír a orchestr KV 466

—přestávka—

W. A. Mozart
Předehra k opeře Figarova svatba
Árie Hraběte „Hai già vinta la causa”
Árie Cherubína „Voi che sapete“
Duet Susanny a Figara „Cinque, dieci, venti“

Změna programu a účinkujících vyhrazena.

W. A. Mozart
Předehra k opeře Cosi fan tutte
Árie Dorabelly „Smanie implacabile”
Duet Dorabelly a Guglielma „Il core vi dono”

G. Rossini
Předehra k opeře Lazebník sevillský
Árie Rosiny „Una voce poco fa”
Árie Figara „Largo al factotum“
Duet Rosiny a Figara „Dunque io son”

Medailonky účinkujících

Štěpánka Pučálková

Mezzosopranistka je sólistkou a členkou ansámblu Semperovy opery v Drážďanech. Absolvovala studium na Universität Mozarteum v Salzburgu pod vedením Univ. Prof. KS Elisabeth Wilke. Současně byla vyznamenána organizací Stiftung Mozarteum Medailí Lilli Lehmann. V roce 2015 byla finalistkou Hans Gabor Belvedere Competition a získala také cenu “Nejlepší ženský hlas” na mezinárodní soutěži Concours International de Belcanto Vincenzo Bellini v Marseille. Na 50. jubilejním Velikonočním festivalu v Salzburgu debutovala v roli Siegrune v opeře Die Walküre pod taktovkou Christiana Thielemanna, za doprovodu Staatskapelle Dresden a v režii Very Nemirovy. Jako koprodukce s Beijing Music Festival byla tato produkce uvedena na podzim 2017 v Pekingu. V roce 2013 se představila na slavném letním festivalu Salzburger Festspiele jako Lehrbube v opeře Die Meistersinger von Nürnberg, pod vedením D. Gattiho a S. Herheima. V lednu tohoto roku vystoupila pod taktovkou maestra Plácida Dominga na koncertu Mozartovy narozeniny ve Stavovském divadle v Praze. V drážďanské Semperoper nejnověji ztvárnila roli pážete Urbaina v Meyerbeerových Hugenotech, dále Sesta Pompea v opeře Giulio Caesare, Mercédes v Carmen a 2. sólový hlas v Schönbergově opeře Moses und Aron. V nadcházející sezóně zde bude debutovat jako Cherubino ve Figarově svatbě, Muse/Nicklaussee v Hofmannových povídkách, jako Rosina v Lazebníku Sevillském, Maddalena v Rigolettovi, Olga v Evženu Oněginovi a také jako Hagar ve světové premiéře opery Die andere Frau Thorstena Rasche. Mimo to ji v příští sezóně čekají koncerty v hamburské Elbphilharmonie, salcburském Festspielhausu a debut ve vídeňské Volksoper v roli Carmen.

Lukáš Klánský

Třicetiletý hudebník patří k nejvýznamnějším a nejžádanějším klavíristům mladé generace. Získal ocenění na mnoha mezinárodních soutěžích a je vyhledávaným sólistou i komorním hráčem. V roce 2014 získal jako člen Lobkowicz Tria první cenu na Mezinárodní soutěži Johannese Brahmse v rakouském Portschachu. Klavírista Lukáš Klánský vystupuje s předními českými orchestry a také pedagogicky působí na Gymnáziu a hudební škole hlavního města Prahy.

Christoph Pohl

Německý barytonista byl v letech 2005 až 2018 členem souboru Semperovy opery v Drážďanech, kde ztvárnil většinu zásadních rolí. Mimo Mozartova Hraběte, Dona Giovanniho a Papagena, Verdiho Posi z Dona Carla a Giorgia Germonta z La traviaty patří do jeho repertoáru Figaro z Lazebníka Sevillského, Wolfram z Tannhäusera a Don Fernando z Fidelia. Hostování ho zavedlo na Bregenzský festival v roli Amfortase v Parsifalu a na premiéru opery Ráno a Večer Georga Fridricha Haase v Londýnské královské opeře Covent Garden. Další zastávky jeho kariéry jsou Bavorská státní opera, Opera de Lyon, BBC Proms a Hamburská státní opera. Jeho písňová a koncertní kariéra ho zavedla mimo jiné do Londýnské Wigmore Hall, do Japonska a USA.

Pražští komorní sólisté

Komorní orchestr zastoupený špičkovými hráči, sólisty, komorními hráči a členy předních českých orchestrů, působí od roku 2013 v obnovené premiéře pod uměleckým vedením dirigenta a hornisty Radka Baboráka. Koncertním mistrem a uměleckým vedoucím orchestru je od nastupující koncertní sezony 2019/20 přední český houslista, Jan Mráček. Těleso pravidelně hostuje na českých i zahraničních pódiích ve vrcholných kompozicích od období baroka po hudbu současnou.

Fotogalerie

Partneři

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR